Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
2/12/2017 - 2/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: Prvá pomoc, nikdy neviete, kedy ju budete potrebovať

„Neviem, či by som vedel správne poskytnúť prvú pomoc. Čo ak by som zranenému viac uškodil ako pomohol? Absolvoval som predsa pred rokmi základy prvej pomoci v autoškole, tak sa mi hádam niečo z toho vybaví.“ Mnohí dúfajú, že sa jedného dňa nebudú musieť stať svedkom dopravnej nehody či inej životohrozujúcej situácie, kde by od ich pomoci závisel ľudský život. Ako človek zareaguje vo vypätej situácii, nedokáže s určitosťou povedať nikto, no isto nie je na škodu byť pripravený. Veď život nám prináša rôzne situácie.

Svoje vedomosti mali zužitkovať už krátko po tréningu prvej pomoci

„Dodnes s úžasom premýšľam nad tým, aký zvláštny sled udalostí musel v ten deň nastať, aby sme zachránili ľudský život,“ spomína Katka zo Žiliny. „Kamarát červenokrižiak a profesionálny hasič nás pozval na tréning prvej pomoci, a tak sme sa na to dali. Dovtedy sme sa rovnako ako väčšina ľudí báli, že by sme pri poskytovaní prvej pomoci narobili viac škody ako úžitku. No ten deň všetko zmenil. Po tréningu sme sa s kamarátkou vracali domov, bola už tma, keď tu zrazu vidíme ako niekto prechádza cez cestu, počujeme zvuk nárazu a ticho. Mladík, vodič mopedu leží na tráve v obrovskom šoku a na ceste starší pán v kaluži krvi. Striedavo sme s kamarátkou poskytovali prvú pomoc obom účastníkom nehody a čakali na príchod sanitky,“ opisuje situáciu Katka, ktorá mala možnosť využiť svoje vedomosti z kurzu prvej pomoci už krátko po ňom. „Pri prvom výsluchu na polícii som sa dozvedela, že starší pán utrpel vážne poranenia hlavy, a i keď som si v tej chvíli myslela, že tento príbeh nebude mať šťastný koniec, opak bol pravdou.“

Kolegovi vďačí za záchranu života

„Počas ukážok prvej pomoci na Dni zdravia a bezpečnosti v našej firme som ani len netušila, že sa už o pár dní čosi podobné odohrá aj u nás,“ hovorí Monika, organizátorka podujatia v spoločnosti v Hlohovec. „Obyčajná obedňajšia pauza sa razom zmenila na drámu, keď kolegyni zabehol kúsok pečiva. Našťastie prišiel do kancelárie Miloš, ktorému hlavou prebehli ukážky prvej pomoci z pred pár dní a duchaprítomne priskočil kolegyni na pomoc. Po viacerých neúspešných pokusoch sa mu podarilo kolegyňu zachrániť,“ neskrýva nadšenie a dodáva: „V takýchto chvíľach si človek uvedomí, že organizovať školenia prvej pomoci má obrovský význam, aj keby to znamenalo záchranu čo i len jedného ľudského života.“

Mali to byť len obyčajné nákupy

„Keď som sa prechádzala po obchodoch nákupného centra, ešte som netušila, aké dôležité je, aby som tam v tom čase bola,“ spomína na tento silný zážitok dobrovoľníčka Slovenského Červeného kríža Natália. „Všetko vyzeralo ako po iné dni, keď som zrazu uvidela zúfalú mamičku a vedľa nej uplakanú babku a otca len 3-mesačného bábätka, ktoré odrazu prestalo dýchať. Keď som im pribehla na pomoc, pery malo už úplne modré a ručičky ochabnuté. Stačilo 5 vdychov a ďalšie 3 cykly oživovania a bábätko bolo späť. Bol to neskutočný pocit a opäť ma to raz presvedčilo o tom, že učiť sa správne poskytnúť prvú pomoc je nesmierne dôležité,“ podelila sa o svoj príbeh na sociálnej sieti Natália.

Život býva plný nečakaných zvratov a je len na nás, či nás zastihne nepripravených. Aj vy sa môžete pridať k tým, ktorí vďaka kurzu prvej pomoci dokážu bez váhania pomôcť pri záchrane ľudského života alebo nás podporiť, aby bolo príbehov so šťastným koncom viac.

                                        

Galéria - Prvá pomoc: Nikdy neviete, kedy ju budete potrebovať

7 Princípov Časopis zvesti