Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
13/12/2017 - 13/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: SLOVENSKÝ ČERVENÝ KRÍŽ MU UDELIL NAJVYŠŠIE OCENENIE ZA DARCOVSTVO KRVI, ZDRAVIE MU PODLOMILA ZÁKERNÁ CHOROBA

 

Dobrovoľných darcov krvi nie je nikdy dosť. Odhliadnuc od toho, že niektoré krvné skupiny sú vzácnejšie, každá kvapka aj tej najrozšírenejšej je potrebná. Ľudia po úrazoch, účastníci nehôd, pacienti čakajúci na operáciu, tí všetci potrebujú túto životodarnú tekutinu. Dokonca je nevyhnutná aj pre pacientov s nádorovými ochoreniami či po transplantácií. Pán Ladislav, ktorý za svoj život daroval krv obdivuhodných 102-krát vtedy ešte netušil, že sa raz tiež ocitne v koži onkologického pacienta.

„Prvýkrát som šiel darovať krv ako mladý študent. Chytilo ma to natoľko, že odvtedy som tam chodil každé 3 mesiace,“ začína svoje rozprávanie 59-ročný pán Ladislav. I keď sa pre neho postupom času stalo darcovstvo rutinou, vždy išiel na ďalší odber krvi s vedomím, že chce a ide pomáhať iným. A to bez ohľadu na to, či plánoval darovať krv len tak alebo konkrétnej osobe, akou bola napríklad aj kolegova žena pred operáciou srdca. Za svojich 102 odberov získal napokon od Slovenského Červeného kríža najvyššie ocenenie, a to Kňazovického medailu. „Nikdy som nenaháňal medaily. Celé roky som chodil darovať krv preto, že som chcel pomôcť zachraňovať životy. Slávnostný okamih pri preberaní ocenenia ma ale určite nenechal chladným,“ hovorí pán Ladislav.

Do jeho života však nečakane zasiahla choroba. Mal šťastie, že mu nádor odhalili včas a vďaka dvom úspešným operáciám a chemoterapii má už toto zlé obdobie za sebou. „Na chemoterapiu som chodil trištvrte roka. Veľmi mi však pomohlo, že som sa mohol liečiť doma. Každé ráno pre mňa prišla sanitka, ktorá ma odviezla do nemocnice. Tam som od siedmej do jednej popoludní absolvoval chemoterapiu a potom sa šlo domov. Bolo pre mňa veľmi ťažké pozerať sa na choré deti, ktoré nemohli byť doma so svojimi najbližšími,“ spomína na obdobie liečby pán Ladislav a dodáva: „Veril som, že keď som celé roky pomáhal iným, podarí sa tento raz pomôcť aj mne. Dnes sú to už 4 roky a som rád, že sa mi podarilo zvíťaziť nad zákernou rakovinou, aj keď som sa po skončení liečby musel učiť opäť chodiť a pridružujú sa stále nové ochorenia.“

Pán Ladislav už dnes nemôže darovať krv, no aj ako invalidný dôchodca stále pomáha na Územnom spolku SČK v Banskej Štiavnici pri odberoch krvi. Chodí na besedy do škôl, medzi mladých, rozpráva sa s prvodarcami a neustále s ľuďmi hovorí o dôležitosti darcovstva. A čo dodal pán Ladislav na záver? „Nikoho nenahovoríte, aby išiel darovať krv len tak. Všetko je o vnútornom nastavení a o tom momente, kedy sa človek pre darcovstvo rozhodne. Keď tak už urobí, je to preto, že chce pomáhať zachraňovať životy iných.“

Pán Ladislav pomohol za svoj život mnohým ľuďom a vrátilo sa mu to späť v podobe úspešnej liečby, keď mu do života vstúpila neľahká skúška. Budeme radi, ak sa aj vy rozhodnete stať záchrancom a darujete krv tým, ktorí to potrebujú alebo nás podporíte, aby sme mohli aj naďalej získavať nových a pravidelných darcov.

 

 

 

 

 

7 Princípov Časopis zvesti