Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
21/12/2017 - 21/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: OTVORENÁ ZLOMENINA ČI EPILEPTICKÝ ZÁCHVAT? VÝKONY NAŠICH DOBROVOĽNÍKOV BY SI ZASLÚŽILI OSKARA

Teóriu poskytovania prvej pomoci môže mať človek v malíčku, no pri pohľade na skutočné zranenie zrazu pochopí, že obrázok v knihe je predsa len o inom. Stáť zoči-voči otvorenej zlomenine, striekajúcej krvi z tepny, nehovoriac o šoku či hysterickom kriku raneného nemusí byť vôbec jednoduché. V Slovenskom Červenom kríži myslíme na každý detail a vďaka dobrovoľníkom dokážeme namaskovať rôzne poranenia na nepoznanie od tých reálnych.

„Maskovanie som sa učila sama za pochodu, a to najmä vďaka súťažiam červenokrižiakov. Pred 30 rokmi mali figuranti na krku zavesené kartičky s nápisom zranenia, ktoré si súťažiaci prečítali a ústne opísali spôsob, ako by zranenému pomohli. Nemali predstavu o tom, ako takéto zranenie v skutočnosti vyzerá. A tak som začala s maskovaním,“ hovorí Valika Wilgová, ktorá sa dobrovoľníctvu pre Slovenský Červený kríž venuje už 32 rokov.

Aj maskovanie poranení si prešlo za ostatných pár rokov vývojom a dnes sa už pri tejto práci používajú úplne iné materiály ako kedysi. „Spočiatku bolo maskovanie jednoduchšie. Všetko sa vytváralo dopredu z plastelíny, umelej hmoty a napokon sa to už len nalepilo lepidlom na telo. V súčasnosti sa používajú rôzne farbivá a hmota sa prispôsobuje telu figuranta, pri zlomeninách používame dokonca kuracie kosti, aby sme docielili realistické zobrazenie zranenia. Cesto, ktoré sa vopred varí, pečie a potom sa farbí, slúži ako kryt kože. Kupujem si aj divadelné farby, aby som mohla pri stvárnení infarktu či náhlej cievnej príhody sfarbiť figurantom pery, končeky prstov a nechty do modra.,“ opisuje prácu maskérov Valika Wilgová a dodáva s úsmevom: „Zranenia na niektorých stanovištiach doslova vyrážajú dych a neraz aj skrútia človeku žalúdok. Slabšie povahy by sa na ne preto mali pozerať radšej z bezpečnej vzdialenosti.“

Na súťažiach organizovaných v rámci Červeného kríža býva približne 14 stanovíšť s rôznymi poraneniami. Vytvoriť tie jednoduchšie, ako napríklad odreninu na tvári či pomliaždeninu, trvá približne 10 minút. Príprava tých zložitejších zaberie maskérovi aj 25 minút. „Stvárniť realisticky vonkajšie krvácanie, pri ktorom krv z rany strieka do diaľky aj do výšky, je veľmi náročné. Súčasťou takéhoto maskovania sú aj všelijaké hadičky a je potrebné, aby pri simulácii spolupracoval aj figurant stláčaním pumpičky. Inak by nám krv nestriekala,“ vysvetľuje Valika Wilgová.

Na reálne stvárnenie zranenia však samotné maskovanie nestačí. Dôležitá je aj práca samotného figuranta, ktorý musí vedieť svoje zranenie precítiť a uveriteľne ho zahrať. „Figuranta bez poriadnej dávky hereckého talentu v našich radoch len ťažko nájdete. Sú to zväčša lekári, kto nás učí ako sa pri jednotlivých zraneniach správať. Za ten čas, čo sa venujem tejto práci, som už medzi súťažiacimi dobre známy. Vždy sa pri pohľade na mňa usmievajú, lebo šípia, že sa mi ušlo zase jedno z tých ťažších zranení. Len si predstavte, aké komické, no zároveň náročné je zahrať 20-krát po sebe epileptický záchvat, infarkt či hysterického raneného v 10-minútových intervaloch,“ hovorí Peter Valach, dlhoročný figurant na súťažiach prvej pomoci. Skúšky pred súťažami sú samozrejmosťou, takže každý vopred vie, do čoho ide. Na súťaži je to potom už len o veľkej súhre figuranta s namaskovaným poranením a ošetrujúcim súťažiacim.

Celoslovenská súťaž dospelých v poskytovaní prvej pomoci známa ako Memoriál MUDr. Vladmimíra Harineka má za sebou úspešných 25 rokov. Nesie meno záchranára, ktorý zahynul v troskách lietadla leteckej záchrannej služby a celý svoj mladý život obetoval záchrane životov druhých. Bol to práve MUDr. Vladimír Harinek, kto začal tradíciu súťaží v SČK, aby priniesol vedomosti o poskytovaní prvej pomoci k bežným ľuďom.

Budeme radi, keď nás podporíte, aby sme mohli prinášať reálne stvárnenia náročných životných situácii k ľuďom a lepšie ich tak pripravili na situácie, kedy sa budú musieť oni sami postaviť tvárou v tvár závažným zraneniam.

 

 

Galéria - Otvorená zlomenina či epileptický záchvat? Výkony našich dobrovoľníkov by si zaslúžili Oskara

7 Princípov Časopis zvesti