Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
7/12/2017 - 7/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: VĎAKA SLOVENSKÉMU ČERVENÉMU KRÍŽU MÁME NOVÚ PRÁCU

Nájsť si prácu v niektorých regiónoch Slovenka môže byť tvrdým orieškom. Pokiaľ má ísť navyše o zamestnanie, ktoré človeka napĺňa a dostáva zaň slušnú plácu, ani nehovoriac. Ľudia denno denne postávajú na Úradoch práce a dúfajú, že sa na nich usmeje šťastie. Svoje o tom vie aj pani Eva z Rimavskej Soboty, ktorá si vďaka Slovenskému Červenému krížu našla novú prácu.

Pani Eva bola nezamestnaná takmer 2 roky a za ten čas si zúfalo hľadala prácu v Rimavskej Sobote a okolí. Bola vyučená predavačka, no túto prácu robiť nechcela, preto stála pred neľahkou úlohou, kam sa ďalej posunúť. Z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny dostala pani Eva možnosť zamestnať sa na Územnom spolku Slovenského Červeného kríža v Rimavskej Sobote. „Pracovala som tam rok. Dochádzala som za pacientom, spracovávala som záznamy darcov krvi, zúčastňovala som sa na rôznych seminároch a kurzoch. Cítila som sa tam veľmi dobre vďaka úžasným a milým ľuďom pod vedením rovnako úžasnej pani riaditeľky,“ spomína na časy v Slovenskom Červenom kríži pani Eva. „Vždy ma lákala práca s ľuďmi. Mám rada deti, ale aj starých ľudí, a tak som sa rozhodla pre rekvalifikačný kurz opatrovania. Popritom som sa začala učiť nemčinu so zámerom odísť neskôr do Rakúska a pracovať ako opatrovateľka,“ dodáva.

Eva sa opatrovaniu venuje už viac ako 10 rokov. A hoci začiatky neboli vôbec jednoduché, dnes neľutuje, že sa na túto cestu dala. „Najväčšie problémy mi robila jazyková bariéra,“ vysvetľuje pani Eva. „Veľmi milo ma prekvapilo, aký kredit má Červený kríž v zahraničí. Nečakala som, že je táto inštitúcia vo svete natoľko vážená. Hneď v prvej rodine som mala možnosť sa o tom presvedčiť. Nechceli odo mňa žiadne záruky, stačilo im, že som pracovala pre Červený kríž. A to som prišla do rodiny lekárov,“ hovorí. Zhodou okolností sa práve v tejto rodine situácia skomplikovala, keď sa stav jej pacienta zhoršil natoľko, až začal krvácať z krčnej tepny. Pani Eva neváhala ani sekundu a poskytla mu prvú pomoc, kým neprišla rýchla zdravotná služba. „Vďaka za to, že som v tej chvíli nespanikárila a poskytla prvú pomoc správne, patrí Slovenskému Červenému krížu a kurzu prvej pomoci, ktorý som u nich absolvovala,“ neskrýva radosť zo záchrany staršieho pána pani Eva. Práca opatrovateľky ju napĺňa a ako sama vraví, mala doteraz vždy šťastie na dobré rodiny, láskavých a chápajúcich ľudí, čo je aj dôvodom, že ostáva a naďalej pracuje u našich susedov.

Mám skvelého manžela, ktorý ma podporil v časoch, keď som odchádzala od rodiny za prácou do Rakúska. Naučil sa variť, žehliť, postaral sa o deti, kým ja som zarábala peniaze. Bez toho by to ani nešlo,“ chváli svojho manžela pani Eva a dodáva: „Neskôr si aj on urobil kurz opatrovania na Územnom spolku Slovenského Červeného kríža v Rimavskej Sobote, naučil sa po nemecky a dnes už odchádzame spoločne. Dva týždne pracujeme v rakúskych rodinách a ďalšie dva trávime spoločne doma. Deti sú už dospelé, a tak si to môžeme dovoliť. Máme prácu, ktorá nás baví, no vždy sa tešíme domov na našu najväčšiu radosť, 6 mesačnú vnučku Sofinku.“

Príbehy o lepšom živote nám dávajú silu a sú pre nás jasným signálom toho, že to, čo robíme, má zmysel. Budeme radi, ak sa nám podarí pomôcť aj vám, možno práve vďaka kurzu opatrovania alebo nás podporíte a pomôžete zmeniť životy iných.

Galéria - Vďaka Slovenskému Červenému krížu máme novú prácu

7 Princípov Časopis zvesti