Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
15/12/2017 - 15/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: V MLADÝCH ĽUĎOCH VIDÍM VEĽKÝ POTENCIÁL

„Život nezabúda,“ zarezonovali Marcelovi v ušiach slová jeho profesorky. Práve pri tejto vete si uvedomil, že jeho snaha a úsilie raz prinesú ovocie. Veď aj doma ho viedli k tomu, že tvrdá a poctivá práca sa vypláca, a ak človek robí, to čo ho baví, „odmena“ je dvojitá. 

„Stredná škola bola významným momentom v mojom tínedžerskom živote. Začínal som na novej škole s čistým štítom. Nikto okrem mňa nepoznal moje študijné nedostatky a slabiny. A hoci som nemal plán a vôbec som v tom čase netušil, čím chcem v živote byť, jedno som vedel celkom presne – chcem byť v živote spokojný“ začína svoj príbeh Marcel Štefánik.

Po ukončení štúdia na gymnáziu v Nových Zámkoch sa rozhodol pre odbor učiteľstvo biológie a chémie na Katedre psychológie, pedagogiky a didaktiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Po rokoch usilovného štúdia odštartoval svoju kariéru ako stredoškolský učiteľ biológie, neskôr ako vedecký pracovník a vysokoškolský profesor. Spolupodieľal sa aj na modernizácii vzdelávania biológie na stredných školách a stal sa tiež spoluautorom publikácie pre kontinuálne vzdelávanie učiteľov biológie na Slovensku. „Počas môjho vysokoškolského štúdia, aj učiteľovania som pracoval ako prezident Mládeže, člen Výkonnej Rady či poradca najvyšších predstaviteľov Slovenského Červeného kríža. A práve tieto dobrovoľnícke aktivity mi neskôr umožnili pracovať na celoeurópskej a medzinárodnej úrovni,“ vysvetľuje Marcel.

Život v škole a dobrovoľníctvo mu postavili do cesty množstvo ľudí s rôznymi príbehmi a osudmi, kedy si uvedomil, že rovnaké šance a podpora okolia sú v živote človeka nesmierne dôležité. „Chcel som sa dozvedieť viac o sociálnej spravodlivosti, odkiaľ pramení diskriminácia a prečo ju niektoré deti akceptujú, zatiaľ čo iné ju odmietajú,“ spomína Marcel. A tak ho vietor zavial až na University of Maryland do Spojených štátov amerických na doktorandské štúdium v odbore vývinová a sociálna psychológia. Je to už 5 rokov, čo Marcel pracuje pre Medzinárodnú Federáciu Červeného kríža a Červeného polmesiaca ako hlavný odborník pre prácu s deťmi a mladými ľuďmi v Ženeve. „Mladí ľudia sú hybnou silou Červeného kríža. Je ich vyše polovica, 17 miliónov dobrovoľníkov, ktorí ročne pomáhajú 247 miliónom ľudí v komunitách postihnutých humanitárnymi katastrofami,“ hovorí s nadšením Marcel a dodáva: „Mojou úlohou je navrhovať stratégie, ktoré by sa dali aplikovať v 190 členských Národných spoločnostiach Federácie, na zapájanie detí a mladých ľudí do práce Červeného kríža. A to nielen ako dobrovoľníkov, ale aj ako lídrov dneška a zajtrajška, aby Červený kríž mohol ďalej efektívne plniť svoju úlohu – zmierňovať a predchádzať ľudskému utrpeniu a chrániť ľudskú dôstojnosť.“

Vďaka ľuďom ako je Marcel Štefánik, sa mladým ľuďom dostáva patričnej pozornosti a vytvára sa im priestor pre zmysluplnú sebarealizáciu v rámci medzigeneračnej spolupráce a rovesníckych aktivít. Mladí ľudia sú našou budúcnosťou, do ktorej je nesmierne dôležité investovať v prítomnosti.

Budeme radi, ak nás podporíte, aby sme mohli aj naďalej vzdelávať, posilňovať a vytvárať podporujúce prostredie pre zapájanie mladých ľudí do humanitárnych aktivít SČK. Aj vďaka vašej podpore, budú medzi mladými ľuďmi pribúdať tí, ktorí budú dobrovoľne pomáhať druhým, realizovať aktivity v prospech spoločného dobra a viesť ostatných svojím príkladom na ceste vytvárania lepšieho sveta.

 

 

Galéria - V mladých ľuďoch je veľký potenciál

7 Princípov Časopis zvesti