Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
6/12/2017 - 6/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: ŠKOLA MÔŽE DAŤ DEŤOM VIAC AKO LEN VZDELANIE

Projekty Slovenského Červeného kríža nie sú určené len pre dospelých. Nechceme, aby to znelo ako klišé, ale deti a mládež sú naša budúcnosť, a preto sa ich snažíme viesť k pomoci druhým už teraz. V okrese Košice okolie spolupracujeme s takmer všetkými školami, no jedna z nich je čímsi mimoriadna a výnimočná.

Základná škola s materskou školou M. R. Štefánika Budimír vložila do projektov Slovenského Červeného kríža všetko. Nielen srdce, ale najmä dušu. Na podnet aktívnej pani riaditeľky všetci pedagógovia absolvovali kurz prvej pomoci a to dokonca s európskym certifikátom, aby vedeli v prípade potreby pomôcť a poskytnúť prvú pomoc. No nezostalo len pri vzdelávaní dospelých. Keď prišiel Slovenský Červený kríž s projektom „Staň sa záchrancom života“, boli medzi šiestimi školami, ktoré sa doň zapojili. „Žiaci sa chopili manažovania odberu krvi na škole s veľkým zanietením. Vyrobili si pozvánky, ktoré rozniesli rodinám, známym, pedagógom, ale aj neznámym ľuďom v ich okolí. Pre darcov krvi si dokonca pripravili darčeky. Natoľko sa nám to zapáčilo, že organizovanie odberov sa stalo na našej škole tradíciou. Organizujeme ich pravidelne dvakrát do roka,“ hovorí Silvia Filipová, učiteľka zo ZŠ Budimír a dodáva: „Našich žiakov vedieme k darcovstvu, keďže sami ešte krv darovať nemôžu. Aby to však nebolo len o ich postávaní pri rodičoch, ktorým práve berú krv, máme pre nich vo vedľajších triedach pripravené tréningy poskytovania prvej pomoci. Vďaka školiteľom z radov Mládeže SČK sa tak aj naši žiaci naučia správne pomôcť všade tam, kde to bude potrebné.“

Zbierky, súťaže aj osobné stretnutia

Základná škola Budimír si drží prvenstvo aj v zbierkach na podporu činnosti Slovenského Červeného kríža. Pomoc žiakov a pedagógov z tejto školy ale rozhodne nekončí odovzdaním vyzbieranej finančnej čiastky SČK. „Robíme zbierku potravín, šatstva a sladkostí na Mikuláša, ktoré odovzdávame deťom do nemocnice,“ upresňuje pani učiteľka.

Každý si isto pamätá na branné cvičenia, na ktorých nás učili množstvu užitočných vecí. Základná škola Budimír túto aktivitu obohatila aj o civilnú obranu a prvú pomoc. „Našich žiakov som prihlásila do okresnej súťaže, ktorú SČK organizuje každý rok v máji. V rámci zdravotníckeho krúžku Mladí zdravotníci sa snažím deťom prinášať vždy aktuálne informácie a pripravovať ich nielen na súťaž, ale aj na situácie, ktoré môže život priniesť. Deti pracujú naozaj s veľkým zápalom a ich snahu je napokon aj vidieť, keďže sa nám darí na spomínanej súťaži pravidelne vyhrávať,“ hovorí hrdo pani učiteľka Slivková, ktorá vedie krúžok Mladí zdravotníci na ZŠ Budimír.

Pri príležitosti odovzdávania ocenení darcom krvi pripravia pani učiteľky so svojimi žiakmi výnimočný kultúrny hudobný program. „Deti to všetko robia s láskou, spievajú aj pripravujú darčeky. Súcitia s ľuďmi v domovoch sociálnych služieb, s deťmi v detských domovoch, s odvahou a veľkým srdcom prichádzajú k nim, aby ich potešili a vydali zo seba všetko. Na ich tvárach vidím, že to všetko má obrovský význam a že škola nemá byť len o tom, ako si odsedieť vyučovanie v lavici. Rozprávame sa s deťmi aj o tom zlom a ťažkom, čo život môže priniesť a snažíme sa im ukazovať správnu cestu,“ končí rozhovor pani učiteľka Filipová.

Naučme deti aktívne zapájať a viesť ich k pomoci druhým. Možno už zajtra budeme potrebovať ich pomoc my alebo naši blízki. Budeme radi, ak pomôžete a podporíte našu prácu s deťmi a mládežou, aby sme mohli vychovávať nasledujúcu generáciu láskavých a nápomocných ľudí.

Galéria - Škola môže dať deťom viac ako len vzdelanie

7 Princípov Časopis zvesti