Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
23/12/2017 - 23/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: SIMONKA DOKÁŽE V SENICKOM STACIONÁRI ROZŽIARIŤ KAŽDÝ DEŇ

Denný stacionár Slovenského Červeného kríža v Senici sa možno na prvý pohľad veľmi nelíši od iných podobných zariadení. Kto sem však raz zavíta, uvidí predsa len niečo výnimočné. Každý deň úsmev na perách, ochota pomôcť, no najmä nikdy nezabudnúť na nikoho jubileum, to dokáže len Simonka. Je obrovským darom pre celé zariadenie, pretože až pri pohľade na ňu človek pochopí vzácnosť a čaro života.

Mladé žieňa s veľkým srdcom a nádhernou detskou dušou, taká je naša Simonka. Na Červený kríž v Senici prišla ako malé dievčatko so svojou babičkou, ktorá bola aktívnou dobrovoľníčkou Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Senici. Simonka sa zúčastňovala všetkých akcií, zvlášť pri detských aktivitách bola vždy veľmi iniciatívna a úspešná. Po babičkinej smrti pravidelne dochádza do Denného stacionára Slovenského Červeného kríža dnes už s 85-ročným dedkom. „Veľkým prianím Simonkinej babičky bolo, aby sme jej boli oporou aj napriek tomu, že má svoju milujúcu rodinu. Vkladala do nás veľkú nádej a túžila, aby sme sa po jej smrti starali o Simonku tak ako to robila ona. Slovenský Červený kríž sa pre Simonku stal druhou rodinou a my sme nesmierne vďační za to, že môže byť klientkou nášho zariadenia. Jej babička vždy hovorievala, aká je šťastná, že ju má a že Simonka obohacuje jej život. Dnes už viem, o čom hovorila, pretože obohacuje aj ten môj, vlastne život každého v našom stacionári,“ neskrýva dojatie Veronika Kopúnková, bývalá riaditeľka a stále aktívna dobrovoľníčka Územného spolku SČK v Senici.

Denný stacionár v Senici je tu pre klientov, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Aktívne sa venuje ľuďom trpiacim Alzheimerovou chorobou, pervazívnou vývinovou poruchou, sklerózou multiplex, schizofréniou či demenciou. Okrem pomoci pri bežných činnostiach, ponúka stacionár svojim klientom aj sociálne poradenstvo, sociálnu rehabilitáciu, pracovnú terapiu v keramickej dielni, muzikoterapiu, tréningy pamäte či zdravotnícku starostlivosť. „Duševná terapia našich klientov je už Simonkina parketa,“ hovorí s úsmevom Veronika Kopúnková a dodáva: „Veľmi rada spieva, recituje, ak má niekto narodeniny alebo meniny, nikdy na jeho veľký deň nezabudne. Dokonca si vždy pre neho pripraví nejaký príhovor, básničku. Zbožňuje speváčku Oľgu Baričičovú, a preto dala každému klientovi v našom stacionári mená speváčok a spevákov z hudobného programu Šláger. Ona sama je samozrejme jej srdcovou záležitosťou, teda speváčkou Oľgou.“ Simonkina náplň v stacionári však ani zďaleka nekončí spevom. Je veľmi milá, aktívna a ochotná, zapája sa do všetkých aktivít Slovenského Červeného kríža v Senici a klientom v dennom stacionári vždy s úsmevom pomáha. „Už ako malé dieťa s hrdosťou nosila tričko Červeného kríža a jej priateľstvo s nami zotrvalo dodnes. Je výnimočná tým, aký krásny vzťah má k ľuďom a my všetci sa od nej v tomto smere máme čo učiť. Simonka za všetko ďakuje, teší sa z každého jedného dňa, je to skrátka slniečko, ktoré mení naše srdcia a postoje k životu,“ dodáva na záver Veronika Kopúnková.

Budeme radi, keď nás podporíte, aby sme mohli aj naďalej pomáhať ľuďom so zdravotným postihnutím s takým odhodlaním a úsmevom ako Simonka.

 

 

 

Galéria - Simonka dokáže v Senickom stacionári rozžiariť každý deň

7 Princípov Časopis zvesti