Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
20/12/2017 - 20/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: SLOVENSKÝ ČERVENÝ KRÍŽ A KAUFLAND POMÁHAJÚ POTRAVINAMI ĽUĎOM V NÚDZI

Vianoce sú časom, keď viac ako inokedy myslíme na iných, a to nielen na svojich blízkych. Triedime šatníky, aby sme pomohli ľuďom bez domova, či hračky, ktorými chceme potešiť deti v detských domovoch a nemocniciach. Ľudia sú však ochotní pomáhať počas celého roka. Niekedy im na to stačí dať len príležitosť. A takou je aj projekt Pomáhame potravinami s Kauflandom, ktorý ľudí vyzýva k vzájomnej solidarite. Každoročne sa tak viac ako 600 dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža podujme na celodennú zbierku trvanlivých potravín vo všetkých predajniach Kaufland na Slovensku, aby pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú.

Od roku 2014 patrí jeden štvrtok v mesiaci október projektu Pomáhame potravinami. Dobrovoľníci zo Slovenského Červeného kríža vyzývajú kupujúcich, aby počas svojho nákupu mysleli na ľudí v hmotnej núdzi. Aj jeden kilogram múky či šošovice, ktorý stojí pár centov, je pre týchto ľudí obrovskou pomocou. Stačí zopár darcov s veľkým srdcom a ochotou prispieť a osamelá matka môže svojim deťom navariť teplý obed.

V tomto roku sa našlo mnoho dobrých ľudí, ktorí do zbierky prispeli viac ako 49 tonami trvanlivých potravín. Spoločnosť Kaufland k nim navyše venovala ďalších 10 ton a tak sa podarilo pripraviť 2 416 balíkov potravinovej pomoci. Najčastejšie sa ľudia rozhodli pre darovanie múky, ryže či cestovín, cukru a mlieka. Úlohou dobrovoľníkov nebolo len oslovovanie kupujúcich a zbieranie potravín, ale tiež ich triedenie, balenie a následne distribuovanie rodinám aj jednotlivcom v rámci celého Slovenska v spolupráci s ďalšími pracovníkmi SČK.

Pre niekoho malý dar, pre iných dôvod na radosť

Projekt Pomáhame potravinami má bezpochyby zmysel, a to badať nielen na strane darcov, ktorí každým rokom prispejú stále väčším množstvom potravín, ale tiež na počte ďakovných listov, ktoré každoročne zasielajú Slovenskému Červenému krížu obdarované rodiny a jednotlivci. „Som osamelá matka so štyrmi školopovinnými deťmi, z ktorých je jedno zdravotne ťažko postihnuté. Nakoľko sme sa ocitli v zlej finančnej situácii, veľmi dobre nám padla táto pomoc. Som rada, že sa aj v dnešnej dobe nájdu ľudia, ktorí sú ochotní podeliť sa s blížnymi. Za seba a moje deti im zo srdca ďakujeme,“ píše dojatá Daniela zo Sniny, ktorej sa dostalo pomoci v rámci štvrtého ročníka charitatívneho projektu. „Ďakujem pekne. Cítim sa trápne. Celý život som poctivo robila a teraz mám problém vyžiť z dôchodku. No vďaka dobrým ľuďom ako vy sa to dá zvládnuť,“ neskrýva dojatie 76-ročná dôchodkyňa Margita z Liptovského Mikuláša.

Dobrovoľníci SČK sa počas týchto dní neraz stretnú s príbehmi, ktoré ich zasiahnu. Jedným z nich bola aj pani Jolanka, onkologická pacientka, s ktorou sa život nehral a statočne bojuje nielen s touto zákernou chorobou, ale tiež s ďalšími zdravotnými ťažkosťami. Na jej dar do zbierky pre ľudí v núdzi mala jasnú odpoveď: „Nikdy nevieme, kedy budeme potrebovať pomoc my. Ja som dostala veľa darov, a preto som sa rozhodla teraz tiež pomôcť. Človek nemôže len prijímať, mal by aj dávať. Mne už iní pomohli, teraz je rad na mne.“ Jej slová sa v rámci projektu Pomáhame potravinami s Kauflandom aj potvrdili. Dobrovoľníci SČK sa stretli s darkyňou, ktorá prispela potravinami a o rok sa, žiaľ, sama ocitla v ťažkej finančnej situácii a bola jedným z príjemcov potravinovej pomoci. Nezatvárajme preto oči a pomáhajme si navzájom. Nikdy nemôžeme s istotou povedať, že sa raz neocitneme na druhej strane.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa počas štyroch ročníkov tohto úžasného projektu zapojili a prispeli k zlepšeniu situácie mnohým ľuďom na Slovensku. Budeme radi, ak sa zapojíte aj o rok alebo nás podporíte, aby sme mohli aj naďalej zabezpečovať potravinovú pomoc pre tých, ktorí ju potrebujú.

 

 

 

Galéria - SČK a Kaufland pomáhajú potravinami ľuďom v núdzi

7 Princípov Časopis zvesti