Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
11/12/2017 - 11/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: OBETAVOSŤ A ĽUDSKOSŤ PRIAMO NA VOJNOVOM POLI

Kto nemal tú česť postaviť sa tvárou v tvár vojne, nedokáže si ani len predstaviť, koľko bolesti a utrpenia so sebou prináša. Rukami zdravotníkov prechádzajú stovky ranených a mnohí z nich aj napriek obrovskej snahe napokon umierajú. Príbeh frontovej sestry Márie Pelcrovej hovorí za všetko. Kto ju poznal, ani na chvíľu nezapochyboval o tom, že jej plným právom patrila medzinárodná medaila Florence Nightingalovej, ktorú mohlo nosiť len niečo vyše tisíc ošetrovateliek na celom svete.

Maruška, ako jej ľudia hovorievali, sa narodila v roku 1927 v dedinke Imšady-Negrovec v Podkarpatskej Rusi, ktorá bola pred druhou svetovou vojnou pričlenená k Československu. Do pokojného života roľníckej rodiny zasiahla vojna, keď mala Maruška len 13 rokov. Odtrhla ju od rodiny a známych a mladé dievča uvrhla najprv do zberného tábora v Poľsku, odkiaľ neskôr putovala do pracovného tábora v Nizsku nad Sanem, do Lodže a napokon do koncentračného tábora v Kalizse. Dlhé dni a noci plné zimy, hladu, úmornej práce a strachu nalomili jej zdravie a vďaka chorobe sa dostala do karantény, odkiaľ sa jej neskôr podarilo ujsť. A tu sa začala jej cesta.

V roku 1944 sa dostala do sovietskej armády v Kyjevskom okruhu, kde sa ako 17-ročná stala zberačkou ranených na bojových poliach. Odvážala ich priamo spod paľby nepriateľov, ošetrovala a zachraňovala im životy. Po náhodnom stretnutí s bratom vojakom presedlala na miesto zdravotníčky v československých jednotkách, s ktorými sa zúčastnila bojov na Ukrajine. Prežila urputné boje pri Dukle, postupovala spolu s vojskom cez mestá východného Slovenska a po tom, čo sa vystrábila z ťažkého zranenia, sa vrátila k práci zdravotníčky a pokračovala s vojakmi cez Poprad, Liptovský Mikuláš. Jej oči videli veľké utrpenia, denne počúvala bolestivé náreky, jej ruky ošetrovali nepredstaviteľné rany, no aj napriek tomu sa nikdy nevzdala a s ľudskosťou v srdci vykonávala náročnú prácu frontovej sestry v radoch Červeného kríža až do Prahy.

Po skončení druhej svetovej vojny ošetrovala väzňov z koncentračného tábora v Terezíne, neskôr ranených nemeckých zajatcov v Miloviciach. V rokoch 1946 až 1948 absolvovala Maruška vyššiu zdravotnícku školu v Prahe, stala sa diplomovanou sestrou, ukončila kurz psychológie, inštrumentárky, absolvovala doškoľovanie zdravotných sestier, získala vodičský preukaz a celé roky bez nehôd prevážala sanitným vozidlom chorých aj ranených. Po vyše dvadsiatich rokoch pátrania po svojej rodine však dostala ďalšiu veľkú ranu. Krutá pravda o smrti jej jedenástich blízkych, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny, ju veľmi zasiahla. O to viac sa ponorila do svojej práce a bola matkou všetkým trpiacim vojakom, o ktorých sa starala. Počas svojho pôsobenia v Červenom kríži získala stovky dobrovoľných darcov krvi, keďže sama poznala hodnotu tejto životodarnej a vzácnej tekutiny. Za svoju obetavú prácu si vyslúžila tridsať československých a zahraničných vyznamenaní, no najmä zostala v srdciach mnohých ľudí, ktorí mali tú česť, osobne ju spoznať.

Maruška bola vzácnym človekom, ktorý dokázal pod krídlami Červeného kríža zasvätiť svoj život iným. Budeme radi, ak nás podporíte, aby mohli ľudia s veľkým srdcom ako Maruška pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú.

 

 

 

 

 

 

 

 

Galéria - Obetavosť a ľudskosť priamo na vojnovom poli

7 Princípov Časopis zvesti