Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
10/12/2017 - 10/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: MLADÍ ĽUDIA MAJÚ V ČERVENOM KRÍŽI VEĽA MOŽNOSTÍ NA REALIZÁCIU

Práca pre Slovenský Červený kríž nepozná hranice a vytvára neuveriteľné príležitosti pre osobný rozvoj. A to doslova. Červenokrižiačka Barbara Nádašiová z Popradu si splnila svoju túžbu naučiť sa niečo nové a uplatnila svoje profesionálne schopnosti v práci pre Medzinárodný výbor Červeného kríža na misii v Severnej Kórei.

Barbaru to vždy ťahalo do zdravotníctva a chcela vo svojej profesii liečiť ľudí. „Maminka bola zdravotníčka. Vždy som obdivovala, ako pomáha druhým,“ hovorí Popradčanka Barbara. Jej cesta sa snom sa začala, keď mala sotva 7 rokov. Stala sa členkou hliadky mladých zdravotníkov a na svoj odznak Červeného kríža bola nesmierne hrdá. V prvých rokoch ju napĺňalo nielen to, že sa naučila niečo nové, ale aj úžasná partia dobrovoľníkov a priateľov, ktorých mala vždy okolo seba. Roky plynuli a Barbara začala objavovať ďalšie možnosti, ktoré jej Červený kríž ponúkal. „Začala som s malými projektmi u nás v Poprade. S ostatnými mládežníkmi sme robili prednášky a organizovali národné kampane. Stala som sa Predsedníčkou Územnej Rady Mládeže SČK, neskôr dokonca prezidentkou. Po rokoch dobrovoľníckej práce pre Červený kríž som sa odhodlala ísť aj na pracovný pohovor a to priamo pre Medzinárodný výbor Červeného kríža,“ opisuje svoje pôsobenie v radoch Červeného kríža a pokračuje: „Bol to môj sen od pätnástich a ani som nedúfala, že sa mi to raz podarí. Záujem o prácu vo výbore je obrovský. Najskôr musíte zaujať svojím životopisom, skúsenosťami a potom nasleduje niekoľko kôl náročných pohovorov.“

Pracovníci si nemôžu vybrať, do akej krajiny pôjdu. Odmietnuť misiu však môžu. Už pri pracovnom pohovore majú možnosť povedať, kam ísť nechcú, no potrebujú mať na to aj pádny dôvod. Ak odmietnu jednu krajinu, môže prísť ponuka do inej, pre nich ešte neprijateľnejšej. Barbaru čakala Severná Kórea a i keď mala spočiatku obavy, 20 mesiacov fyzioterapie vo vojenskom rehabilitačnom centre dopadlo nad jej očakávania. „Musela som odbúrať predsudky a vnuknuté názory na kultúru a krajinu. Zistila som, že Kórejčania sú veľmi milí, pohostinní, radi sa zabávajú a správajú sa s rešpektom a úctou. Naučila som sa tu pracovať vo veľmi zložitých podmienkach, podvoliť sa pravidlám a tiež trpezlivosti a diplomacii,“ vysvetľuje Barbara a neskrýva nadšenie nad schopnosťami Severokórejčanov: „Sú neskutočne kreatívni a vedia z ničoho vytvoriť niečo. Denne sa stretávajú s častými výpadkami elektriny, kúrenia či vody. Napriek tomu si Kórejčania vedia udržať dobrú náladu a sú nesmierne vďační za nové vedomosti, či praktické zručnosti.“ Život a práca pre Červený kríž tak Barbare otvoril nový priestor, aby spoznala inú krajinu, kultúru a jej režim.

Každý mladý človek si v Červenom kríži môže nájsť svoju cestu. Keď je šikovný a naozaj sa o dobrovoľnícku prácu zaujíma, nielenže môže pomôcť iným ľuďom vo svojej komunite či okolí, ale môže sa aj veľa naučiť. Práca pre významnú organizáciu s medzinárodným pôsobením mu otvára veľké možnosti na sebarealizáciu a získavanie nových skúseností do ďalšieho života. Barbara dnes žije v Poprade a venuje sa hlavne svojej rodinke. Pracuje ako fyzioterapeutka a samozrejme naďalej aktívne pracuje ako dobrovoľníčka pre Slovenský Červený kríž.

Barbara je príkladom mladého človeka, ktorý využil svoj potenciál a splnil si sen o dobrovoľníckej, ale aj profesionálnej práci na medzinárodnej úrovni. Budeme radi, ak nás podporíte a tým pomôžete rozvíjať potenciál mládeže pomáhať druhým.

 

 

 

Galéria - Mladí ľudia majú v Červenom kríži veľa možností na realizáciu

7 Princípov Časopis zvesti