Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
14/12/2017 - 14/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: DOROTKA A JEJ PRIATELIA UČIA ŠKÔLKÁROV PRVÚ POMOC

Deti sa dokážu za čas strávený v škôlke naučiť nespočetné množstvo vecí, od uvedomovania si autorít a nadväzovania kamarátstiev až po samostatné obliekanie, jedenie príborom, upratovanie si hračiek, kreslenie či základy pre písanie. Prečo ich k tomu nenaučiť ešte čosi užitočné? Vďaka projektu „Dorotka a jej priatelia“ už ani poskytovanie prvej pomoci nebude žiadna veda. 

„Túžila som sa stať dobrovoľníčkou Slovenského Červeného kríža práve kvôli projektu Dorotka a jej priatelia. Splnil sa mi jeden veľký sen a ja som mohla pracovať s deťmi. Deti sú skrátka úžasné. Dovolia vám vstúpiť do ich sveta a od tej chvíle ste ich veľkými kamarátmi, hrdinami, ale aj súčasťou ich výchovy,“ hovorí Viktória Šutová, prezidentka Mládeže Slovenského Červeného kríža.

Projekt Dorotka a jej priatelia učí škôlkarov na ich imaginárnej rovesníčke Dorotke, ako poskytnúť prvú pomoc. Všetko sa to deje hravou formou. Raz Dorotka prechladne, inokedy ju bolí brucho, zlomí si ruku či popáli prst. Prostredníctvom hier, básničiek, príbehov a rozhovorov ošetrujú deti Dorotke malé zranenia, privolajú jej rýchlu lekársku pomoc, oboznamujú sa s darcovstvom krvi aj Červeným krížom. Projekt vedú mladí ľudia vo veku 15 až 25 rokov a pre deti sú veľkým vzorom, na ktorý sa chcú aj oni sami podobať. Každoročne vyškolíme pre tento projekt približne 20 koordinátorov z rôznych miest Slovenska. Záujem materských škôl je však natoľko veľký, že sa projekt z kapacitných dôvodov nedá ani pri najlepšej vôli zrealizovať vo všetkých materských školách. Projekt Dorotka a jej priatelia každoročne vyhodnocujeme a následne meníme, aby sme deťom ponúkli čo najkvalitnejšie vzdelávanie primerané ich veku.

„V súčasnosti pôsobím aj ako lektorka národného kurzu pre projekt Dorotka a jej priatelia. Som už teda nielen súčasťou života detí, ale spolu s kolegami sa každoročne podieľam aj na vzdelávaní nových koordinátorov tohto projektu. Nedokážem ani len opísať ten pocit, keď vidím mladých ľudí rásť a tiež to, ako ich práca dobrovoľníkov a zároveň práca s deťmi napĺňa,“ uzatvára Viktória Šutová.

V školskom roku 2017/2018 sa do projektu zapojilo 1 361 detí, 61 tried zo 46 materských škôl z celého Slovenska. Celkovo je do projektu zapojených až 42 národne vyškolených koordinátorov. Boli by sme veľmi radi, ak by sa nám podarilo tieto počty každoročne zvyšovať, aby sa náš projekt dostal do všetkých miest na Slovensku.

Deti sú naša budúcnosť a čo do nich zasejeme, to sa nám neskôr vráti. Preto ak chceš aj ty patriť medzi detských hrdinov a zažiť množstvo nezabudnuteľných zážitkov, pridaj sa k nám alebo nás podpor, aby sme mohli aj naďalej prinášať také úžasné projekty, akými je aj Dorotka a jej priatelia.

 

 

Galéria - Dorotka a jej priatelia učia škôlkárov prvú pomoc

7 Princípov Časopis zvesti