Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
19/12/2017 - 19/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: DOM SČK POSKYTUJE POMOC SENIOROM A ŤAŽKO ZDRAVOTNE POSTIHNUTÝM ĽUĎOM

Nie vždy je v silách detí doopatrovať svojich rodičov, no i tak chcú pre nich to najlepšie. Dom Slovenského Červeného kríža v Spišskej Sobote, ktorý po prvýkrát otvoril svoje brány v roku 1992, takým miestom bezpochyby je. Za 25 rokov si tu našlo svoj domov veľa starých, chorých a nevládnych ľudí, ktorí tak mohli dôstojne dožiť svoj život. 

Po nežnej revolúcii zostalo mnoho voľných budov, a preto ich vtedajší Československý Červený kríž začal využívať na svoje sociálne aktivity. Na tento účel pripadol aj dom bývalého richtára v Spišskej Sobote, ktorý Červený kríž zrekonštruoval za viac ako tri milióny československých korún. „Dom SČK slúži od začiatku rovnakým cieľom, a to poskytovať starostlivosť starým ľuďom a rozvážať stravu,“ hovorí Miriam Bukatová, vedúca Domu SČK v Spišskej Sobote. „Naše zariadenie má kapacitu 18 lôžok a momentálne je plne obsadené. Záujem je veľmi veľký, preto si vedieme poradovník záujemcov,“ dodáva.

Dom SČK poskytuje svojim klientom celodennú starostlivosť. Žijú tam totiž aj ľudia s pohybovými problémami, s vyšším štádiom demencie či s psychiatrickými diagnózami, dokonca aj ležiaci, ktorí sú odkázaní len na pomoc iných. „Naše opatrovateľky a zdravotná sestra sú k dispozícii 24 hodín denne. Zabezpečujeme našim klientom nielen strechu nad hlavou, stravu či odbornú pomoc. Snažíme sa im vytvoriť príjemné domáce prostredie, doprevádzame ich na vyšetrenia k lekárovi, pripravujeme pre nich program všedných dní, ale aj bohatý kultúrny program. Skrátka, našou snahou je v plnej miere odbremeniť ich príbuzných a rodinu a zabezpečiť ľuďom z nášho domova úplný servis,“ vysvetľuje Miriam Bukatová.

Život v našom Dome je pestrý

Ako to už býva, starší ľudia sú ranné vtáčatá. Inak tomu nie je ani v tomto zariadení. O program tak od skorých ranných hodín rozhodne nie je núdza. Opatrovateľky majú pre starkých vždy v zálohe nejaké príjemné aktivity, či už je to tvorivá činnosť, cvičenia na pamäť, jemnú motoriku alebo len sledovanie obľúbeného seriálu. V lete si môžu posedieť v záhrade, poprechádzať sa, porozprávať alebo si zahrať karty na čerstvom vzduchu. „Máme vonku dokonca pustenú hudbu, takže si niektorí veľmi radi zatancujú s našimi opatrovateľkami,“ usmieva sa vedúca zariadenia a dodáva: „Práca so staršími ľuďmi je náročná. Sú ťažší ako deti, takže aj úkony ako prebaľovanie či osobná hygiena nevládnych klientov dá naozaj zabrať. O to čarovnejšia však táto práca je. Starí ľudia sú neskutočne vďační za to všetko, čo pre nich robíme. Často spomínajú na svojich blízkych, na domov, majú množstvo úžasných zážitkov, o ktoré sa s nami radi podelia.“ V Dome SČK nezabúdajú ani na špeciálne príležitosti, akými sú oslavy narodenín, príchod Mikuláša či spoločné zdobenie vianočného stromčeka.

Život v takomto zariadení ale prináša aj ťažké chvíle. „Spomínam si na dve klientky, ktoré spolu strávili veľmi dlhý čas na izbe. Aj keď tá jedna bola zmierená so smrťou tej druhej - nebolo to totiž náhle - znášala jej odchod ťažko. Poplakala si, pomodlila sa, veľa sme sa s ňou o tom rozprávali. Aj keď sú mnohí naši klienti zmierení s tým, že takéto veci sa v živote dejú, pochopiteľne ich odchod priateľov zasiahne. Vždy sa ich snažíme cez to preniesť láskavým slovom, aj keď to nie je vôbec ľahké,“ vysvetľuje Bukatová.

Zamestnanci v Dome SČK v Spišskej Sobote vkladajú do svojej práce srdce. Je to vidieť najmä v časoch, keď klienti zomierajú a ich rodiny prichádzajú s veľkou vďakou za všetko, čoho sa ich blízkym v tomto zariadení dostávalo. „Teší nás, že zdieľajú svoje referencie na našu prácu a posielajú nám nových klientov. No najväčšou odmenou pre nás je vidieť radosť v očiach starkých, keď dostanú darček, zaspievame im pieseň, keď ich prídu potešiť deti so svojim vystúpením, keď zažívajú opäť to krásne ako kedysi, keď boli mladí,“ uzatvára.

Dom SČK v Spišskej Sobote nie je len miestom, kde sa postarajú o vašich blízkych v čase, keď už to sami nedokážu. Je v prvom rade domovom a miestom veľkých priateľstiev. Budeme radi, ak nás podporíte a pomôžete nám vytvárať nové takéto miesta, kde dostanú starí a nevládni ľudia možnosť prežiť svoje posledné chvíle naozaj šťastní.

 

 

 

 

Galéria - Dom SČK poskytuje pomoc seniorom a ťažko zdravotne postihnutým ľuďom

Galéria - Dom SČK poskytuje pomoc seniorom a ťažko zdravotne postihnutým ľuďom

7 Princípov Časopis zvesti