Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
4/12/2017 - 4/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: Darovali ste už niekedy krv? Pani Mária tak urobila neuveriteľných 56-krát!

Pár deci tejto životodarnej tekutiny môže pre iného znamenať záchranu života. Kým niektorí sa na darovanie krvi len odhodlávajú, iní bez váhania navštívia transfúznu stanicu aj niekoľkokrát do roka. Pani Mária z Kysúc darovala krv neuveriteľných 56-krát, za čo si vyslúžila zlatú plaketu prof. MUDr. Jána Janského. A i keď jej už vek nedovoľuje pokračovať v darcovstve, pomáhať druhým chce tak dlho, ako sa len bude dať.

Pani Mária oslávila minulý rok krásnych 80 rokov, no i napriek tomu je stále vitálnou a energickou ženou. Práci v Červenom kríži sa venuje dlhých 50 rokov a niet pochýb o tom, že pomoc ľuďom je jej životným poslaním. Vek je pre ňu len číslo, čo dokazuje aj jej práca tajomníčky miestneho spolku v Nesluši. Organizuje hromadné odbery krvi a snaží sa k darcovstvu motivovať najmä mladých ľudí. Sama vie, že darovať krv človeka nič nestojí a pre iného to môže byť posledná šanca vrátiť sa k svojim blízkym. „Ja sama som krv, chvalabohu, nikdy nepotrebovala. Ale čo nie je, ešte môže byť,“ hovorí s úsmevom pani Mária a dodáva: „Tiež ju môže potrebovať niekto z mojich blízkych. Tak to proste beriem. Teraz už krv darovať nemôžem, no pomáham, ako viem.“

Všetko sa začalo, keď mala pani Mária okolo tridsať rokov. „Chodilo tu také auto, v ktorom sa dala darovať krv. Moja krstná mamka tam chodievala a raz zavolala aj mňa. Tak som šla a odvtedy som chodievala na odbery pravidelne. Za svoj život som si urobila pauzu len raz, a to po operácii žlčníka. Inak som bola darovať zopár deci celkom 56-krát,“ spomína s hrdosťou na svoje obdobie darcovstva pani Mária. „Dnes mi už kvôli veku krv nezoberú, no i tak nehodlám sedieť nečinne doma. Keď treba niečo vybaviť, odkázať alebo zorganizovať, netreba mi dvakrát hovoriť, veľmi rada priložím ruku k dielu,“ dodáva pani Mária, nielen zlatá darkyňa, ale tiež držiteľka vyznamenania I. a II. stupňa Za obetavosť, humanitu, dobrovoľnú službu.

Pani Mária je hnacím motorom pre mnohých ľudí vo svojom okolí a tiež dôkazom toho, že ani vek nemusí byť prekážkou nášmu poslaniu a plneniu si snov či snov iných. Budeme radi, ak sa k nám pridáte a darujete krv tým, ktorí to potrebujú alebo nás aspoň podporíte a pomôžete nám osloviť ďalších potenciálnych darcov.

Galéria - Darovali ste už niekedy krv? Pani Mária tak urobila neuveriteľných 56-krát!

7 Princípov Časopis zvesti