Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
5/12/2017 - 5/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: DOBROVOĽNÍKOM SOM CELÝM SRDCOM

Dobrovoľníci sú ľudia s veľkým srdcom, ktorí neváhajú pomôcť všade tam, kde ich potrebujú. Sú to práve oni, vďaka komu sa nám darí robiť veľké veci. Sme vďační, že sa nájde stále veľa ľudí, ktorí sa rozhodnú pre túto nezištnú, no zároveň úžasnú životnú cestu, akou dobrovoľníctvo bezpochyby je. Jedným takým je aj Miroslav Farkaš, ktorý pracuje v niekoľkých oblastiach činnosti pre Slovenský Červený kríž.

Dobrovoľník Miroslav Farkaš je milý, priateľský a otvorený človek. Súčasťou Slovenského Červeného kríža je už dlhých 20 rokov. „Prvá pomoc a všetky aktivity, ktoré s ňou súvisia, sú jednoducho mojou srdcovou záležitosťou,“ neskrýva svoje zanietenie. Miroslav je inštruktorom prvej pomoci a rád sa delí o svoje skúsenosti s ľuďmi rôznych vekových kategórií. Raz ho nájdete na besede s deťmi, inokedy zanietene rozpráva o svojej práci pre SČK seniorom či budúcim plaveckým záchranárom.

Ako veliteľ liptovskej humanitárnej jednotky je, spolu s ďalšími piatimi členmi, pripravený poskytnúť nielen zdravotnú pomoc, ale v prípade mimoriadnej udalosti pomôcť aj v sociálnej oblasti. Napríklad poskytnúť ľuďom stravu a strechu nad hlavou.

A aby toho naozaj nebolo málo, Miroslav pracuje ako člen a pokladník miestneho spolku Vodnej záchrannej služby SČK, podieľa sa na preventívnej činnosti a kurzoch vodnej záchrannej služby na Liptovskej Mare, pomáha aj pri zabezpečovaní rôznych podujatí na iných vodných plochách v rámci Slovenska.

„Dobrovoľníkom som sa stal akosi spontánne, keďže som v tomto prostredí pracoval a bežne som sa s dobrovoľníkmi stretával,“ spomína Miroslav. „Moja manželka je zdravotná sestra. Mám v nej veľkú oporu, rozumie dobrovoľníckej práci a podporuje ma,“ hovorí s úsmevom. Práca dobrovoľníka však nie je vždy len o šťastných koncoch. Človek nikdy nevie, v akej náročnej situácii sa ocitne a aký to naberie spád. Miroslav sa tiež párkrát ocitol vo vypätej situácii, no ani raz nepochyboval o tom, že práca dobrovoľníka je jeho poslaním: „Niekoľkokrát som už zachraňoval ľudský život. Žiaľ, nie vždy dokážeme zázraky. Nikdy sa ale nevzdám a vždy sa budem snažiť pomôcť tam, kde ma budú potrebovať.“

Chcete aj vy pomáhať a stať sa dobrovoľníkom? Je to len na vašom rozhodnutí. Ak neviete, ako začať, stačí zájsť do akejkoľvek pobočky Slovenského Červeného kríža a nasadnúť na spoločnú vlnu. Zapojiť sa do aktivít, informovať sa, rozprávať sa s ostatnými dobrovoľníkmi a byť ochotný pomôcť. „Určite nie je jednoduché skĺbiť prácu, rodinu a dobrovoľníctvo, ale ide to. V mojom prípade je to o čosi jednoduchšie, keďže som už dôchodca. Vďaka dobrovoľníctvu som stretol a spoznal veľmi veľa ľudí, našiel som si priateľov a známych. Čo by som odkázal všetkým, ktorí chcú pomáhať? Neváhajte! Nikdy neviete, kedy budete aj vy potrebovať pomoc druhých,“ uzatvára.

Dobrovoľníci sú neodmysliteľnou súčasťou Slovenského Červeného kríža a nie je ich nikdy dosť. Budeme radi, ak sa k nám pridáte alebo nás podporíte, aby sme tu mohli byť aj naďalej pre tých, ktorí nás potrebujú.

Galéria - Dobrovoľníkom celým srdcom

7 Princípov Časopis zvesti