Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
8/12/2017 - 8/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: POŽIAR, KTORÝ UKÁZAL SILU POMOCI A DOBROVOĽNÍCTVA

V dôsledku požiaru bytovky, ktorý vypukol na Bratislavskej ulici v Žiline v októbri minulého roka, sa razom ocitlo 116 ľudí bez strechy nad hlavou. Postávali na ulici len v tom, čo mali na sebe, keď v panike vybehli zo svojich domovov a zachraňovali si holé životy. Kým takmer 20 hasičov bojovalo s plameňmi a evakuovalo ľudí, dobrovoľníci zo Slovenského Červeného Kríža im poskytli dočasné útočisko v telocvični neďalekej základnej školy. Naši dobrovoľníci boli pripravení pomáhať ľuďom v núdzi 24 hodín, deň za dňom až dovtedy, kým sa ich situácia nevyriešila.

Dvojpodlažný bytový dom v Žiline bol v zlom stave už pred samotným požiarom. Tragédia tak nenechala na seba dlho čakať. Našťastie sa ľuďom podarilo včas opustiť horiaci dom a hasiči museli zachraňovať len dve ľahko zranené osoby, ktoré sa nadýchali splodín. Podľa výpovede operačného strediska bol pôvodcom požiaru horiaci odpad v podkroví, ktorý poškodil nosnú časť strechy.

Obyvateľom bytovky mesto poskytlo na najbližších pár dní možnosť zostať v telocvični Základnej školy na Hollého ulici. Ponuku využilo 30 ľudí, ostatní sa rozhodli ísť k príbuzným, niektorí muži dokonca strávili noc v autách. Nasledujúcu noc sa mestu podarilo zabezpečiť vďaka Ministerstvu vnútra prikrývky, deky a spacie vaky. Samozrejme, nechýbalo ani jedlo a pitný režim. Ruku k dielu významne priložili aj dobrovoľníci zo Slovenského Červeného kríža. Osem našich dobrovoľníkov zabezpečovalo predlekársku prvú pomoc, ale aj distribúciu plienok pre deti a dospelých. Spolupracovali s Mestskou políciou Žilina, členmi krízového štábu a zamestnancami mesta Žilina pri nevyhnutných úkonoch ako napríklad podávanie stravy a zásahy rýchlej zdravotnej služby. Naši dobrovoľníci pracovali v 12 hodinových službách, čím sme dokázali zabezpečiť nepretržitú 24 hodinovú starostlivosť a pomoc. Mnohí dobrovoľníci opustili pohodlie svojich domovov a rodiny, aby pomohli ľuďom v núdzi, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou. Členovia SČK boli pri tejto akcii v teréne nepretržite 6 dní.

Kým dobrovoľníci z radov Slovenského Červeného kríža pomáhali ľuďom po požiari, mesto hľadalo riešenia vzniknutej situácie. No nakoľko väčšina obyvateľov vyhoretej bytovky nemala platnú nájomnú zmluvu, mali voči mestu dlhy a tento stav si spôsobili sami, situácia pre nich nebola veľmi priaznivá. Mesto Žilina im vzhľadom na svoje možnosti ponúklo po splnení viacerých podmienok dočasné bývanie v obytných kontajneroch.

Práca našich dobrovoľníkov sa niekedy nedá vymedziť na bežný pracovný čas, a práve pri takýchto mimoriadnych udalostiach je potrebné veľké nasadenie aj na úkor svojich rodín a súkromného života. Budeme radi, ak nás podporíte, aby sme tu mohli byť pre ľudí v núdzi kdekoľvek a kedykoľvek to bude potrebné.

 

 

 

Galéria - Požiar, ktorý ukázal silu pomoci a dobrovoľníctva

7 Princípov Časopis zvesti