Kalendár

Júl
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0
Back
3/12/2017 - 3/12/2017

PRÍBEHY POD STROMČEK: Max sa vďaka cielenej terapii postavil na nohy

Zdravie nie je a nikdy nebolo samozrejmosťou. Je to obrovský dar! Vnímajú ho tak najmä tí, ktorí ho do vienka nedostali. Deti so zdravotným znevýhodnením sú bezpochyby o to väčšími bojovníkmi a spolu so svojimi rodičmi aj dôkazom toho, že vierou a drinou sa dá docieliť aj nemožné. Dnes je Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím, ktorý nám má pripomínať, koľko veľkých bojovníkov žije medzi nami. A jedným z nich je aj Max a jeho príbeh plný zázrakov.

Keď prišiel Max po prvýkrát do Domova sociálnych služieb SČK v Košiciach, nepoužíval ruky, hračky si bral nohami a len sedel na zemi a šmýkal sa na zadočku. Bol rok 2009, Max mal vtedy 5 rokov a nikto ani len netušil, aké obrovské úspechy čakajú na tohto malého bojovníka. Mal pred sebou dlhú cestu, ktorá ale stále nekončí. Každodenným cvičením, rehabilitáciami a obrovskou chuťou dokázať aj nemožné začal Max postupne zvládať sedieť, jesť za stolom, udržať farbičku, aj ísť na záchod. Absolvoval niekoľko operácií a neustále rehabilitoval ruky aj nohy pod dohľadom profesionálov. Keď v centre pribudla centrálna univerzálna jednotka na cvičenie podľa metodiky Therasuit, Max bol medzi prvými, kto „visel v mriežkovanom domčeku fixovaný pružným pavúkom“. Poctivo každý deň cvičil s rehabilitačnými pracovníkmi a po mesiaci sa dočkal vytúženého cieľa – stál na vlastných nohách. Max pokračuje v rehabilitácii aj dnes – učí sa udržiavať rovnováhu, postaviť sa z pokľaku a chodiť. Veľký bojovník už sám prejde 1,5 metra!

Max je živým príkladom toho, že cielená starostlivosť v rodine a odborné, komplexné služby môžu veľa zmeniť aj v živote ťažko zdravotne znevýhodnených ľudí. Domoc sociálnych služieb SČK v Košiciach poskytuje už od roku 2003 sociálne služby pre deti a mládež s najťažším stupňom postihnutia (5. a 6. stupeň). „Vďaka Projektu „Cesta pre postihnuté deti a mladistvých: DSS ako CEntrum komplexných služieb STArostlivosti“ a finančnej pomoci zo švajčiarskych fondov majú dnes naše deti všetko pod jednou strechou. Pribudlo vybavenie na ergoterapiu, oxygenoterapiu a aromaterapiu, v rámci rehabilitácie elektroliečba, laser, magnetoterapia, trakcia, hydroterapia, liečebný trenažér, infrasauna, lymfodrenáž a veľa iného. Projektu vďačíme tiež za špičkové vybavenie a odbornú prípravu pracovníkov na cvičenie podľa unikátnej TheraSuit metodiky, ktorú absolvoval aj náš Max. Má uplatnenie pri detskej mozgovej obrne, spastickom postihnutí svalov, svalovej hypotonii, po cievnej mozgovej príhode, po traumatických poraneniach mozgu a miechy, pri neuromuskulárnych poruchách, ataxii a podobne. Program trvá zvyčajne 4 týždne po 3 hodiny denne a zahŕňa prípravnú fázu v podobe rašelinových zábalov alebo infrasauny, následne cvičenie v obleku Therasuit v univerzálnej cvičebnej jednotke, tzv. pull system a spider a záverečnú relaxáciu,“ vysvetľuje Martina Repejová, vedúca DSS SČK v Košiciach.

Maxov príbeh je dôkazom toho, že aj pri ťažkých a kombinovaných postihnutiach sa dajú docieliť veľké pokroky. Budeme radi, ak nás podporíte a pomôžete nám tak zmeniť ťažké osudy zdravotne znevýhodnených detí.

Galéria - Max sa vďaka cielenej terapii postavil na nohy

7 Princípov Časopis zvesti